Community/Town Council Election - Thursday, 4th May, 2017

Election summary for Parishes
Parishes Elected candidates Elected party or parties
Abergavenny (Cantref) Samantha Jane Dodd Welsh Conservative Party
Fred Morgan Welsh Conservative Party
David Richard Simcock Welsh Labour/Llafur Cymru
Abergavenny (Castle) Stephen Nathaniel Head Welsh Labour/Llafur Cymru
Martin James Hickman Welsh Conservative Party
Tony Konieczny Welsh Labour/Llafur Cymru
Abergavenny (Grofield) Gethin Thomas Jones Welsh Labour/Llafur Cymru
Penny Simcock Welsh Labour/Llafur Cymru
Nick Tatam Liberal Democrats
Abergavenny (Lansdown) Martyn Groucutt Welsh Labour/Llafur Cymru
Margaret Mary Rhoda Harris Welsh Labour/Llafur Cymru
Roger George Harris Welsh Labour/Llafur Cymru
Abergavenny (Priory) Tess Davies Welsh Labour/Llafur Cymru
Tudor Edgar Thomas Welsh Labour/Llafur Cymru
Luke Alexander Mark Van De Vyver Welsh Conservative Party
Caerwent (Caerwent) Brian Winston Counsell Welsh Labour/Llafur Cymru
Bernie Dawson
Kevin Evans
Karen Haddow
Caerwent (Crick) Kay Swift
Caerwent (Dinham) Glyn Robert Cousins
Caerwent (Llanvair Discoed) Phil Murphy Welsh Conservative Party
Caerwent (St Brides Netherwent) Simon George
Paul Martin Lewis
Caldicot (Caldicot Castle) Oliver Simon Edwards Welsh Labour/Llafur Cymru
Rachel Catherine Garrick Welsh Labour/Llafur Cymru
Sharon Marie Tovey Plaid Cymru - The Party of Wales
Caldicot (Dewstow) Tony Easson Welsh Labour/Llafur Cymru
Maxine Mitchell Welsh Labour/Llafur Cymru
Frank Rowberry Welsh Labour/Llafur Cymru
Phil Stevens Welsh Labour/Llafur Cymru
Caldicot (Green Lane) David James Ashwin Plaid Cymru - The Party of Wales
Wyndham Samuel Conniff Welsh Labour/Llafur Cymru
Maria Marinella Stevens Welsh Labour/Llafur Cymru
Caldicot (Severn) Jimmy Harris
Jim Higginson Welsh Labour/Llafur Cymru
Alun Clive Lloyd Welsh Labour/Llafur Cymru
Caldicot (West End) Dave Evans Welsh Labour/Llafur Cymru
Kay Harris
Jeff Williams Welsh Labour/Llafur Cymru
Chepstow (Larkfield) Phil Hobson Liberal Democrats
Paul Robert Pavia Welsh Conservative Party
Tony Redhead Liberal Democrats
Chepstow (St Christopher`s) Hilary Margaret Beach Welsh Labour/Llafur Cymru
Yvonne Havard Welsh Labour/Llafur Cymru
John Alexander Charles Rennie Welsh Labour/Llafur Cymru
Chepstow (St Kingsmark) Leigh Roydon Ayland Welsh Labour/Llafur Cymru
David Leighton Samuel Dovey Welsh Conservative Party
Lia Marie Hind
Chepstow (St Mary`s) Jez Becker Liberal Democrats
Lisset Maria Burrett Welsh Labour/Llafur Cymru
Ned Heywood
Chepstow (Thornwell) Tom Peter Kirton Welsh Labour/Llafur Cymru
Dale Kenneth Rooke Welsh Labour/Llafur Cymru
Armand Christian Watts Welsh Labour/Llafur Cymru
Crucorney (Bwlch Trewyn & Oldcastle) Doris Mary Phillips
Crucorney (Forest & Ffwddog) John Henry Davies
Crucorney (Llanvihangel Crucorney) Ann Marie Bentley
Robin Leslie Evans
Andrew Cecil James
Ros Morgan
Tony Morgan
James Peter Woodier
Crucorney (Lower Cwmyoy) James Austin Keates
Crucorney (Upper Cwmyoy) Helen Rhian Rippin
Devauden (Devauden) Kevin James McElroy
John Derek Rowlands
Jacqueline Williams
Devauden (Itton) Ivor Albert John Cavill
Geoffrey Malcolm Powell
Devauden (Kilgwrrwg) Nigel John Charles Knowland
Devauden (Llanvihangel Wolvesnewton) Andy Williams
Goetre Fawr (Goetre) Owen Dodd
Robert Cecil French
Roger Phillip Howells
Roger Grahame Ogden
Rosemarie Ann Thayers
Syd Welford
Goetre Fawr (Mamhilad) Colin James Deakins
Lucyann Rands
Grosmont (Grosmont) Margie Barker
Andrew Robert Farr
Peter William McVann
Witek Mintowt-Czyz
Paul David Sheridan
Grosmont (Llangattock Lingoed) Martin Warren Davies
Grosmont (Llangua) Vernon Eynon Jones
Grosmont (Llanvetherine) James Trefor Goodwin Beavan
David Wynn Hughes Jones
Gwehelog Fawr (Gwehelog/llancayo) Simon Vaughan Carbury
Maggie Godwin
Gwehelog Fawr (Kemeys Commander) Kay Elizabeth Davies
Gwehelog Fawr (Trostre) Judith Mary Dawn Bayliss
Charles Arthur Kirby
Llanarth (Bryngwyn) Derek Howard Jones
Brian Kenneth Spencer
Llanarth (Clytha) John Tudor Hathaway
Christopher David Johns
Llanarth (Llanarth) Ruth Elizabeth Watkins
Llanarth (Llanvapley) Donna Carol Harris
Llanbadoc (Glascoed) Jenny Carpenter
James Robert Lawrence
Alan John Wright
Llanbadoc (Llanbadoc) Peter Raymond Clarke
Hilary Jane Jones
Mark Reardon
Peter Edward Sutherland
Llanbadoc (Monkswood) Josephine Doris Storey
Stephen Waring
Llanelly (Darrenfelin) Pam Bell Plaid Cymru - The Party of Wales
Llanelly Community Council Tony Carrington Welsh Labour/Llafur Cymru
Jonathan Lewis Crawley
Richard Stuart Dixon
Grahame Vaughan Nelmes
Jane Pratt Welsh Conservative Party
Vicki Elizabeth Price
Archie Thomas
Llanfoist Fawr (Llanellen) Bonnie Russell
Llanfoist Fawr (Llanwenarth Citra) Chris Holland
Llanfoist Fawr (Llanwenarth Ultra) John James
Allan George Sussex
Llangattock-Vibon-Avel (Llangattock) Raymond Thomas Bowen
Yvonne Janet Price
Yvonne Rees
Llangattock-Vibon-Avel (Rockfield and St Maughans) George Edwards
John Kennedy
Robin Wintour
Llangattock-Vibon-Avel (Skenfrith) Graham Frank Edmunds
Leonard Peter Raymond Lane
Steve Morgan
Desmond Vernon Pugh
Llangwm (Llangwm) Colin Edward Evans
Peter James Gough
Trevor Baxter Heywood
Bob Trigg
John Watkins
Llangwm (Llansoy) Gwyn Rowlands
David Charles Williams
Llangybi (Coed-Y-Paen) Dorothy May Mcleod
Graham Morris Rogers
Llangybi (Llandegfedd) James Philip Greenland
Llangybi (Llangybi) Irene Cameron
John Robert Love
Caroline Norma Watts
Llanhennock (Llangattock-Nigh-Caerleon) Richard Joseph Godfrey Waters
Ieuan David Williams
Llanhennock (Llanhennock) Anthony David Chivers
Allan Frederick Thomas
James Thornett Young
Llanhennock (Tredunnock) Dorothy May McLeod
Yvonne Catherine Morgan
Llanover (Llanddewi Rhydderch) Julian Paul Tod
John Charles Augustus Vater
Llanover (Llanfair Cilgydyn) Andrea Joan Letton
Graham John Thomas
Llanover (Llangattock-Nigh-Usk) Ron Adam
Ian William Tweddle
Llanover (Llanover) Roy Evans
Mary Shooter
Llantilio Crossenny (Llantilio Crossenny) Christopher David Lewis
Donald Menzies
Eddie Phillips
Adrian Vaughan Watkins
Tony Melvyn Watkins
Llantilio Crossenny (Llanvihangel-Ystern-Llewern) Colin Arthur Ellaway
Llantilio Crossenny (Penrhos) John Gwinnett Biggs
Colin Richard Phillips
Llantilio Pertholey (Croesonen East) Christopher Henry Titchener
Llantilio Pertholey (Croesonen West) Geoffrey Gwyn Cowan
Richard Edgar Goode
Llantilio Pertholey (Mardy) Malcolm Thomas Skinner
Norma Constance Watkins
Llantilio Pertholey (Sgyrrid West) Julian Francis Gray
Llantrisant Fawr (Gwernesney) Alison Jayne Davies
David Kensey Pollitt
Llantrisant Fawr (Llantrisant) Stanley James Lewis
Glyn Powell Williams
Magor with Undy (Denny) Emma-Jane Taylor
Magor with Undy (Mill) Neeta Singh Baicher Welsh Labour/Llafur Cymru
Mike Boyland
Geoffrey James Cook
Keith George Plow
Magor with Undy (Salisbury) Sally Bailey
Jenny Barrell
Magor with Undy (The Elms) Andrea Kathryn Boyland
Sharon Lee Franklin
Donna Louise James
John Morgan
Lisa Morgan
Sally Raggett
Mathern (Mathern) Graham Lindsay Down
David John Harris
Jayne Vernia Harris
David Joseph Merrett
Christine Rosemary Morton
Mathern (Mounton) Carolyn Ann Ovenden
Mathern (Pwllmeyric) Nina Bailey
Martin McHugh
Mitchel Troy (Cwmcarvan) Peter Henry Gordon Penny
Mitchel Troy (Mitchel Troy) Chris Chamberlain
Valerie Pauline Long
Alan Thomas Morgan
Mitchel Troy (Tregare) David Bryan Grove
Mitchel Troy (Wonastow) Gaynor Dorothy Connor
Monmouth (Dixton with Osbaston) Claudia Alison Blair
Anthea Madeline Dewhurst Liberal Democrats
Jane Lesley Lucas
Richard Gwyn Roden Welsh Conservative Party
Monmouth (Overmonnow) Terry Christopher
John Antony Fletcher Welsh Conservative Party
Su McConnel Welsh Labour/Llafur Cymru
Jamie Treharne Welsh Conservative Party
Monmouth (Town) Anna Antebi
Monmouth (Wyesham) Ken Breeze
Jane Gunter
Kelly Jackson-Graham
Jess Stephens
Monmouth Town Council (Drybridge Ward) Felicity Cotton
Mat Feakins Welsh Conservative Party
Alice Legg
Portskewett (Leechpool) Ian Herbert Standing Welsh Conservative Party
Portskewett (Portskewett Village) Carol Carne Welsh Conservative Party
Stephen William Essery
Tim Fawcitt Welsh Conservative Party
Tony Griffiths Welsh Conservative Party
Christine Margaret Hubbard Welsh Conservative Party
Peter Richard Nurcombe Welsh Conservative Party
Alan Sykes Whiteley Welsh Conservative Party
Portskewett (Sudbrook) Tom Parker Welsh Conservative Party
Raglan (Llandenny) Richard Leslie Moorby
Raglan (Raglan) David Bevan
Chris Butler-Donnelly
Hazel Jane Davies
Marty Dorey
Penny Jones Welsh Conservative Party
Sylvia May Price
Andrew John Watkins
Brian Willott
Rogiet Jonathan Murray Douglas
Simon Evans
Linda Guppy Liberal Democrats
Sue Oliver-Holland
Robert Frederick Stallard
Shirenewton (Earlswood) Paul Anthony Harris
Ken Morton
Shirenewton (Mynyddbach) Ian David Moore
Shirenewton (Newchurch) Ian Lindsey Martin
Shirenewton (Shirenewton) Michelle Louise Davies
Beverley Anne Moore
Bryn Price
St Arvans Sheena Helen Banfield
Margo Davies
Rita Christine Edwards
Bernard Edward Howell
John Barrie Howells
Vincent Kennedy
Anthony Newman
Tintern (Chapel Hill) Steve Evans
Vivien Mary Richards
Stephanie Susan Shewell
Tintern (Penterry) Lindsay Clare Cobb
Tintern (Tintern Parva) Anthony Hayward
Alan Raymond Hillard
Tintern (Trellech Grange) Steve Pocock
Trellech United (Catbrook) John Norman Gooding
Andrew David Pullan
Trellech United (Llandogo) Bob Dagger
Lynne Mary Parker
Trellech United (Llanishen) Martin Oliver Blakebrough
George Weston
Trellech United (Narth) Larry Stoter
Trellech United (Penallt) Tessa Murray
Trellech United (Trellech Town) Christopher Glyn Edwards Welsh Conservative Party
Alan Geoffrey Poulter
Trellech United (Whitebrook) Iain Michael Stokes
Usk Isobel Mary Brown
Martyn Peter Evans Welsh Conservative Party
Roger William Galletley Welsh Conservative Party
Jill Jeremiah
Tony Kear Welsh Conservative Party
Alec Leathwood Welsh Labour/Llafur Cymru
Glenn Roderick
Brian Strong Welsh Conservative Party
Tony Watkins
Chris Wilkinson Welsh Conservative Party
Chris Williams